Čia pateikiami atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus
Šie atsakymai kilo iš praktinės kolegų, dirbusių su metodine priemone „Profesijų labirintas“ patirties, jie suteikia tam tikras gaires bei idėjas, kaip spręsti iškylančias situacijas, tačiau tai nėra vieninteliai ir visais atvejais teisingi sprendimai. Individualus požiūris darbe su mokiniais visada efektyviausias.
01
02
03
Kaip elgtis, jeigu mokinys "+" ir "-" surenka po lygiai?
Šio žaidimo - testo lentose išreikšti požymiai yra reikšmingi tik tada, kai yra pakankamai nutolę nuo pradinio taško. Jeigu žaidimo dalyvio žetonas nėra nutolęs nuo pradinio taško (ar sugrįžta į pradinį tašką), gali būti, kad tas žmogus turi polinkį į abi sritis ir nėra "išgryninęs" tos vienos dominuojančios, todėl siūlytume perskaityti atsakymo variantus tiek su didžiąja, tiek su mažąja raidėmis, o ateityje atlikti testą dar sykį.
Kaip motyvuoti mokinius žaisti šį žaidimą, jeigu nėra laimėjimo tikimybės?
Svarbu akcenuoti, kad savęs pažinimas yra svarbus daugelyje gyvenimo sričių. Žmogus, kuris gerai save pažįsta, geba save valdyti, sutelkti savo pastangas reikiama kryptimi, stiprinti savo gerąsias savybes, o gebantis save valdyti žmogus gali sėkmingiau valdyti bei keisti ir savo aplinką. Taigi, visi, siekiantys geriau save pažinti, jau yra laimėtojai.
Jeigu Profesijų labirintą žaisite grupėje, kur dalyviai vieni kitus gerai pažįsta, galima žaidimą paįvairinti „profesijų loterija“ - t.y., parengti korteles su profesijomis/specialybėmis, pateiktomis asmenybių tipų aprašymuose. Žaidimo dalyviai ištraukia po vieną kortelę ir turi įvardyti kas iš klasės draugų galėtų tapti sėkmingu šios srities specialistu ir kodėl (profesijos kortelė perduodama įvardytam asmeniui, kuris savo ruožtu gali trumpai išsakyti savo nuomonę apie konkrečios profesijos tinkamumą/priimtinumą.) Dalyvių atsakymai užfiksuojami (arba įsimenami). Po to, kai dalyviai atlieka testą ir gauna testo rezultatus, mokiniai, teisingai įvardiję savo klasės draugams tinkančias profesijas, gauna prizus.
04
05
Kaip išvengti išankstinės nuostatos, kad „+“ yra gerai, o „-“ yra blogai?
Jeigu vaikams pliusų ir minusų sąvokos nėra priimtinos, galima tiesiog vietoj "+" ir "-" sakyti „eiti pagal laikrodžio rodyklę“ ar „prieš laikrodžio rodyklę“, eiti „pirmyn“ ar „atgal“, arba paskatinti mokinius mąstyti kitu kampu - užduoti klausimą: "Koks pažymys yra geresnis 8+ ar 9-"? Tikriausiai, mokiniai pateiks tarpusavyje prieštaraujančių atsakymų, kas leis padaryti išvadą, kad tiek pliusas, tiek minusas gali būti ir teigiamas, ir neigiamas. Apibendrinti diskusiją galima paaiškinant, kad šiuo konkrečiu atveju pliusas ir minusas tėra tik orientyrai, kuria kryptimi reikia perkelti žetonus atitinkamai pagal pasirinktą atsakymą.
Kitas galimas variantas - kartu su vaikais paieškoti teigiamų asociacijų pliusui ir minusui ir jiems suteikti kitus „vardus“.
Ką daryti, jeigu mokinys nusivylė testo rezultatais?
Paaiškinti, kad nė vienas karjeros pasirinkimo testas nėra ir negali būti 100 procentų tikslus bei paskatinti domėtis savimi, atlikti daugiau profesinio orientavimo, savęs pažinimo testų bei išbandyti save įvairiose veiklose - savanorystėje, savanoriškoje praktikoje etc.
Ką daryti, jeigu nepakanka žaidimo žetonų (pvz., jie pasimetė)?
Tai yra puiki galimybė atskleisti mokinių kūrybiškumą - tokiu atveju galima pasitelkti papuošalus (pvz., žiedą), trintukus, sulankstytą popieriaus lapelį ar kitus daiktus.