top of page

Kompetencijų ugdymas

 

1973 m. sukurti pirmieji mobilūs telefonai svėrė daugiau nei 2 kg, šiandien jie telpa į delną ir atlieka kompiuterio, fotoaparato, GPS funkcijas. Pirmąją interneto svetainę 1991 metais sukūrė CERN - Europos branduolinių tyrimų organizacijos- inžinierius Tim Berners -Lee. Pirmąja naršykle Mosaic 1993 m. naudojosi tik 12 žmonių. Šiandien vien tik socialinis tinklapis Facebook turi virš 900 mln. vartotojų! Žmogaus darbingas amžius trunka apie 40 metų. Ateities profesijos šiandien galbūt dar net neegzistuoja...Šiuolaikinis žmogus turi būti pasirengęs permainoms. Greitai kintančioje darbo rinkoje itin svarbios tampa vadinamosios „minkštosios“ kompetencijos. Minkštosios kompetencijos –tai žmogaus mąstymo ir elgesio būdas. Jos dažniausiai apima asmenybės bruožus, nuostatas, polinkius, bendravimo stilių, lyderiavimo polinkį ir stilių ir pan. Asmenybė susiformuoja vaikystėje ir paauglystėje, įtakojama auklėjimo ir aplinkos. Tam tikras elgesio būdas tampa asmenybės dalimi ir jį pakeisti arba jo atsisakyti būna labai sunku. Dėl šių priežasčių jau dabar kai kurios organizacijos renkasi kandidatus pagal minkštąsias kompetencijas ir išmoko būtinų žinių ar įgūdžių, t.y. kietųjų kompetencijų.

Dr. Tony Wagner nurodo 7 kertines, sėkmingai karjerai svarbias, savybes:

  • Kritinis mąstymas ir problemų sprendimas

  • Bendradarbiavimas ir įtakojanti lyderystė

  • Judumas ir gebėjimas prisitaikyti prie pokyčių

  • Verslumas

  • Efektyvi žodinė ir rašytinė komunikacija

  • Informacijos paieška ir analizė

  • Žingeidumas ir kūrybiškumas   

(http://www.tonywagner.com/7-survival-skills )

Kritinis mąstymas ir problemų sprendimas
Bendradarbiavimas ir įtakojanti lyderystė
Judumas ir gebėjimas prisitaikyti prie pokyčių

Išbandyti savo gebėjimą prisitaikyti prie permainų, „išeiti iš komforto zonos“ jaunuoliai gali savanoriaudami užsienio šalyse arba tiesiog išbandydami save įvairiose naujose profesinėse srityse, atlikdami savanorišką praktiką.

Rekomenduotina literatūra: Spencer Johnson knyga „Kas paėmė mano sūrį?“. Tai alegorinis pasakojimas, atskleidžiantis tiesas apie pokyčius gyvenime.

Efektyvi žodinė ir rašytinė komunikacija

Komunikavimo gebėjimus galima patikrinti vienu paprastu ir smagiu pratimu: mokiniai pasiskirsto poromis, susėda nugara vienas į kitą ir kiekvienas jų piešia piešinį, bendraudami vienas su kitu (nusprendžia, ką būtent pieš, gali užduoti klausimus vienas kitam piešimo proceso metu, tačiau negali matyti vienas kito piešinio etc.). Užduotis – nupiešti vienodus piešinius (t.y., spalvomis, dydžiu, pozicija lape etc. – nevertinant kiekvieno jų meninių gebėjimų).

Verslumas

Informacijos paieška ir analizė

Šiandieniniame informacinių technologijų pasaulyje, kur viešosios informacijos kūrėjais gali tapti kiekvienas iš mūsų, yra itin svarbu mokėti analizuoti bei kritiškai vertinti informaciją bei mokėti ją tikslingai panaudoti.

Jaunimo verslumas – jauno žmogaus požiūris, įgūdžiai ir žinios, kurie leidžia atpažinti galimybę kurti pridėtinę vertę (tiek socialinę, tiek ekonominę), ir veiksmai, skirti šiai galimybei panaudoti. (Šaltinis: jrd.lt)

2013 m. „Eurobarometro“ apklausos duomenimis, net 58 proc. Lietuvos gyventojų nori dirbti sau. Tai aukščiausias rezultatas Europos Sąjungoje.

Apklausos metu respondentų Lietuvoje paklausus, kodėl jie norėtų susikurti darbo vietą, dažniausiai atsakyta, kad dėl asmeninės laisvės ir savęs realizavimo (59 proc.). Daugiau nei ketvirtadalis (28 proc.) sakė, kad paties susikurtas darbas vilioja dėl galimybės pasirinkti darbo laiką ir vietą (ES vidurkis – 30 proc.). 29 proc. respondentų teigia, kad juos žavi atlyginimo galimybės (ES vidurkis – 16 proc.). (Šaltinis: Delfi.lt)
 

 

Žingeidumas ir kūrybiškumas

Naudingos nuorodos:

 

Kviečiame susipažinti su Šiaurės ir Baltijos šalių Euroguidance centrų parengtu leidiniu „Open the Door to the World“. Leidinyje skirtingų šalių švietimo ekspertai, karjeros konsultantai, darbdaviai bei mobilumų dalyviai dalinasi savo patirtimi tokiomis temomis kaip: „Paslėptos kompetencijos“, „Mobilumas“, „Tolerancija“ bei „Socialinės atskirties grupės visuomenėje“:

bottom of page