top of page

Čia rasite informaciją apie savanorystę bei savanorišką praktiką

 

Savanorystė - kelias į savęs pažinimą. Tai galimybė išbandyti save įvairiose veiklose bei atrasti tą, kuri geriausiai sekasi ir kurioje gali save realizuoti bei tobulėti. Savanorystė - neatlygintinai atliekama veikla ne pelno siekiančioje organizacijoje. Tuo tarpu savanoriška praktika jaunam žmogui suteikia galimybę išbandyti savo jėgas verslo ar pramonės sektoriuje, kitose ekonominės veiklos srityse bei "pasimatuoti" profesiją.

A. Mamontovas apie savanorystę (Šaltinis: Europos Komisija)
Neprašvilpk laiko - savanoriauk (Europos Komisija)
Klausimėlis apie savanorystę
(Europos Komisija)
Nešvaistyk laiko - savanoriauk (Europos Komisija)

Savanoriškos veiklos pasiūlymus rasite čia:

1. Ar savanorišką praktiką atliksiantis žmogus turi pasirašyti sutartį su priimančia įmone/organizacija?

Taip. Įmonei sutikus priimti asmenį atlikti savanorišką praktiką, užpildoma pateikiamo pavyzdžio savanoriškos praktikos sutarties forma. Savanoriui praktikantui turi būti paskirtas savanoriškos praktikos vadovas, su kuriuo savanorišką praktiką atliekantis asmuo parengia savanoriškos praktikos atlikimo planą.

2. Ar nepilnametis gali atlikti savanorišką praktiką?

Jei savanorišką praktiką pageidauja atlikti jaunesnis kaip 18 metų asmuo, prieš sudarydamas sutartį jis privalo pateikti įmonei vaiko atstovo pagal įstatymą sutikimą dėl jo savanoriškos praktikos atlikimo.

3. Kuo skiriasi savanoriška veikla nuo savanorystės?Remiantis Užimtumo rėmimo įstatymo (URĮ) 3 straipsnio 3 dalies 3 punktu, savanoriška praktika laikytina užimtumo rėmimo priemone, t.y. tai pirmiausia sietina su galimybe jauniems asmenims savanoriškai įgyti praktinių įgūdžių tam, kad jie lengviau integruotųsi į darbo rinką. Kitaip sakant, pakeitus Užimtumo rėmimo įstatymą (URĮ) ir patvirtinus naują savanoriškos praktikos atlikimo tvarką atsirado nauja priemonė, kuria jaunimui padedama integruotis į darbo rinką. Tai neturi įtakos pagal Savanoriškos veiklos įstatymą vykdomai savanoriškai veiklai, kuri pirmiausia traktuojama kaip visuomenei naudinga veikla – ji ir toliau lieka įgyvendinama pagal šio įstatymo nuostatas.

    4. Ar savanoriška praktika netaps pelno siekiančioms   įmonėms galimybe priimti asmenį, kuris dirbs nemokamai, t. y. savanorį praktikantą?

Savanoriška praktika gali trukti ne daugiau kaip 2 mėnesius per kalendorinius metus, ir ne daugiau nei 3 kartus per visą laikotarpį, kol jam sueis 29 metai, todėl įmonę, įstaigą ar organizaciją, kurioje atliekama savanoriška praktika, siūlytina rinktis itin atsakingai. Siekiant išvengti piktnaudžiavimo į URĮ buvo įtraukta ir daugiau saugiklių – įmonė privalo informuoti Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos administravimo įstaigą apie sudarytą savanoriškos praktikos sutartį, asmuo tuo pačiu metu gali atlikti savanorišką praktiką tik pagal vieną tokią sutartį, su ta pačia įmone sutartį sudaryti ne daugiau negu vieną kartą. Savanoriškos praktikos sutarčių skaičius įmonėje negali viršyti 10 procentų visų įmonės darbo vietų (pareigybių) skaičiaus, be to, sutartis negali būti sudaroma su juridiniais asmenimis, kurie per paskutinius 12 mėnesių nutraukė darbo sutartis su daugiau negu dešimtadaliu darbuotojų.

5. Kokios socialinės garantijos suteikiamos savanoriui praktikantui?

Šios priemonės dalyviai yra draudžiami sveikatos bei nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialiniu draudimu valstybės lėšomis dalyvavimo priemonėje metu. Jei savanorišką praktiką atliekantis asmuo yra registruotas teritorinėje darbo biržoje, jis išsaugo teises ir garantijas, kurias jam teikė jo, kaip registruoto asmens, statusas (pvz. jei asmuo gavo nedarbo socialinio draudimo išmoką, tai ją gaus ir toliau, praktikos atlikimo metu).

6. Kokia praktikanto juridinė atsakomybė?

Tai numatoma sutartyje, kurią pasirašo savanoriškos praktikos dalyvis ir priimanti įmonė, įstaiga, organizacija ar kita organizacinė struktūra. Sutarties formą yra patvirtinęs socialinės apsaugos ir darbo ministras. Remiantis sutartimi, savanorišką praktiką atliekantis asmuo privalo laikytis priimančio juridinio asmens nuostatų (įstatų) ir darbo tvarkos taisyklių, laikyti paslaptyje priimančios įmonės, įstaigos, organizacijos ar kitos organizacinės struktūros komercines ir kitas paslaptis bei informaciją, kurią nurodo priimanti įmonė, įstaiga, organizacija ar kita organizacinė struktūra, tausoti priimančios įmonės, įstaigos, organizacijos ar kitos organizacinės struktūros turtą, už padarytą materialinę žalą atsakyti įstatymų nustatyta tvarka. Savo ruožtu priimančioji pusė privalo užtikrinti savanorišką praktiką atliekančiam asmeniui darbuotojų saugos ir sveikatos bei higienos normas atitinkančias savanoriškos praktikos sąlygas, prireikus savanorišką praktiką atliekantį asmenį aprūpinti būtinais darbo įrankiais, darbo drabužiais ir darbo avalyne, kitomis asmeninėmis ir kolektyvinėmis darbuotojų saugos ir sveikatos priemonėmis, supažindinti praktikantą su nuostatais (įstatais), darbo tvarkos taisyklėmis, taip pat pranešti, kuri atliekant savanorišką praktiką suteikiama informacija yra priimančios įmonės, įstaigos, organizacijos ar kitos organizacinės struktūros komercinė arba kita paslaptis, neplatinama už priimančios įmonės, įstaigos, organizacijos ar kitos organizacinės struktūros ribų.

7. Kokias sąlygas savanoriui praktikantui privalo suteikti jį priimanti įmonė?

Be anksčiau minėtų įsipareigojimų, priimanti pusė, kaip numatoma sutarties formoje, taip pat privalo suteikti vietą ir aprūpinti priemonėmis savanoriškai praktikai atlikti, užtikrinti, kad savanorišką praktiką atliekančiam asmeniui iš kvalifikuotų darbuotojų būtų paskirtas savanoriškos praktikos vadovas, organizuoti būtinus darbuotojų saugos ir sveikatos bei priešgaisrinės saugos instruktažus.

8. Ar gali savanoris praktikantas atsisakyti atlikti tam tikrus darbus,? Ar gali atsisakyti vykdyti tokius nurodymus/funkcijas, kurios neprisideda prie darbo paieškai reikalingų darbinių įgūdžių ugdymo (pvz., padaryti arbatos etc.)?

Savanoriškos praktikos pobūdis, taip pat ir kitos savanoriškos praktikos atlikimo sąlygos, numatomi sutartyje, t.y. praktikantas pats iš anksto suderina su priimančiąja įmone, įstaiga, organizacija dėl to, ką veiks ir atitinkamai kokių įgūdžių galės įgyti praktikos metu. Jei viena iš pusių įsipareigojimų nevykdo, sutartis gali būti nutraukiama.

9. Kokiais atvejais savanoriškos praktikos sutartis gali būti nutraukiama jai dar nepasibaigus?

Sutartis gali būti nutraukiama, jei viena iš šalių pažeidžia sutartyje nustatytus įsipareigojimus, jų nevykdo, arba vykdo netinkamai, taip pat šalių susitarimu, jei jį lemia nenumatytos, objektyvios ir motyvuotos priežastys.

10. Ar asmuo vienu metu gali sudaryti ir savanoriškos praktikos, ir darbo sutartį?

Tokio draudimo numatyta nėra. Jei, pvz., jaunuolis, kad galėtų išgyventi, dirba darbą, kuris siejamas su žema kvalifikacija, tačiau siekdamas perspektyvų nori taip pat dalyvauti ir savanoriškoj praktikoj, kad įgytų įgūdžių kitokiam, aukštesnės kvalifikacijos darbui, ir gali viskam rasti pakankamai laiko, tai nėra priežasties to neleisti. Tačiau, kaip ir minėjome, atkreiptinas dėmesys, jog asmuo gali šia priemone pasinaudoti tik 3 kartus iš viso, todėl patartina atidžiai įvertinti savo pasirinkimus, susijusius su savanoriškos praktikos atlikimu.

(Šaltinis: Socialinės apsaugos ir darbo ministerija)

 

Būk tas pokytis, kurį nori matyti pasaulyje. (M. Gandhi)

Įvairūs moksliniai tyrimai rodo, kad neatlygintina pagalba kitiems, kuri neatsiejama nuo atjautos ir altruizmo, teigiamai veikia žmonių fizinę sveikatą ir emocinę būklę. Kitaip tariant, tie, kas užsiima savanoryste, jaučiasi tiesiog laimingesni. Nieko keisto, kad savanoriška veikla Europos Sąjungoje užsiima 100 mln. žmonių – kas penktas gyventojas. Lietuvoje savanorių suskaičiuojama apie 16 proc. (šaltinis: Jaunimo savanoriška tarnyba).

Atsisiųsti leidinį „Būk savanoris - keisk pasaulį"

(šaltinis: www.europa.eu):

Atsisiųsti leidinį „Savanorystė Lietuvoje. Kas Kaip Kur?“ (šaltinis: www.3sektorius.lt):

bottom of page